Objawy niedoboru i nadmiaru miedzi w roślinach

Rate this post

Niedobór miedzi wywołuje typowe objawy chorobowe u szeregu roślin.

W początkowej fazie niedoboru miedzi u drzew owocowych jest niezwykle ciemna zieleń liści, wskazująca na duże stężenie azotu. Przy silnym niedoborze miedzi liście przybierają żółtozielone zabarwienie, z następnie przedwcześnie opadają. Często następuje również obumieranie całych gałązek. Poniżej nich mogą się rozwijać linne pączki, ale i te wkrótce giną. Jakość owoców pogarsza się. Brak miedzi występuje nie tylko u drzew owocowych ale i również w zbożach, a także u innych roślin uprawnych. W tym przypadku objawy chorobowe są bardzo charakterystyczne. Rośliny początkowo rosną normalnie, następnie, po 2-3 tygodniach wierzchołki liści więdną i zasychają, przybierając żółtawoszare zabarwienie. Objawy takie występują również i na młodych liściach, które zamierają nierozwinąwszy swych blaszek liściowych. Dolne liście pozostają zielone przez dłuższy czas. Z czasem pędy również wykazują objawy chorobowe. Przy ostrym niedoborze rośliny zbożowe słabo się kłoszą i nie dają plonu ziarna. U innych roślin rosnących w warunkach polowych stwierdzono takie występowanie objawów niedoboru Cu.

Niedobór miedzi w glebie nie tylko obniża plony roślin i ich wartość, ale jest też powodem występowania ciężkich schorzeń zwierząt gospodarskich żywionych paszą ubogą w miedź.

Objawów nadmiaru miedzi wśród roślin sadowniczych nie notowano, chociaż są przypadki zatrucia miedzią drzew cytrusowych czy innych roślin. Nadmiar Cu2+ prowadzi do utraty integralności błon, zmniejszenia ilości chlorofilu, zmiany spektrum absorpcji energii świetlnej, a w końcu do zahamowania fotosyntezy.

image_pdf

Dodaj komentarz